Expressen Geo intervjuar Sofia Tuvestad, politisk handläggare på IKFF, om regeringens feministiska utrikespolitik med anledning av CONCORD:s rapport som släpptes igår.
”Sofia Tuvestad /…/ välkomnar principen om en feministisk utrikespolitik och är positiv till många av de saker som ingår i den.
Hon säger att den skickar en viktig signal och nämner till exempel projekt för att få in kvinnor i fredsförhandlingar – något UD under Wallström också gärna lyfter fram – som bra exempel. Mer kritisk är hon till regeringens handelspolitik och här spökar fortfarande vapenhandeln med de oljerika diktatorerna på Arabiska halvön.
– Det är inte bra nog och så länge det blir svagheter på sådana områden som verkligen kan påverka kvinnor och flickors liv runtom i världen så finns det ingen sammanhållen politik, säger hon.
– Där finns det fortfarande mycket att göra.”